Jdi na obsah Jdi na menu

Paragraf 184

 

§ 184

Pomluva

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

 

 

Trestní zákoník na pomluvu pamatuje v ustanovení § 184, kde říká, že kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

 

Co mám dělat, když mě někdo pomlouvá?

Proti pomluvě je možné bránit se také podáním občanskoprávní žaloby u místně příslušného okresního soudu. Podle ust. § 81 odst. 2 občanského zákoníku má totiž každá fyzická osoba právo na ochranu své osobnosti, života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevu osobní povahy.

 

Proč lidi pomlouvají?

Začátek pomlouvání se téměř vždy váže k nejistotě, nízkému sebevědomí nebo závisti. Lidé, kteří druhé pomlouvají, často nejsou spokojeni sami se sebou, a proto obracejí svou frustraci na druhé. Při pomluvách se snaží upozornit na domnělé nedostatky ostatních, aby zakryli své vlastní slabosti nebo negativní rozpoložení.

 

Co hrozí za urážku na CTI?

Ublížení na cti může mít závažné důsledky pro postiženou osobu, včetně poškození jejího osobního i profesního života. Za přestupek je možné uložit pokutu do 10 000 korun. Pokud se jedná o opakovaný přestupek, může pokuta činit až 15 000 korun. Dále je možné uložit také omezující opatření.

 

Jak vznikají pomluvy?

Stačí být jen někomu méně sympatický, snaživý nebo "jen" atraktivní a pomluvy se mohou vyrojit jako vosy z hnízda. Důvody pro vznik nepravd mohou být různé. Nejčastěji se však jedná o závist, zášť případně jiné osobní záležitosti.

 

Co hrozí za pomluvu?

Jelikož za trestný čin pomluvy hrozí maximálně 2 roky trestu odnětí svobody, budu dále v tomto článku pro něj používat termín „přečin“. Je to proto, že podle 14 odst. 2 § trestního zákoníku jsou, mimo jiné, přečiny všechny trestné činy s horní hranicí trestu odnětí svobody do 5 let.

 

Proč ženy pomlouvají?

Podle posledních průzkumů při pomlouvání u žen opravdu dochází k posílení sebevědomí, účinek je ale pouze krátkodobý. Žena, která šíří drby a informuje kamarádky, se totiž cítí podporována a vnímána jako pozitivní informátorka, zvláště když o někom nemluví zrovna negativně.

 

Co je křivé obvinění?

(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta. (2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.